U vláknových žárovek se průměrná životnost uvádí mezi 1000 a 2000 hodinami. Vždy ovšem záleží na tom, jak stabilní rozvod http://tn.nova.cz/clanek/velky-navod-jak-zvladnout-rozvod-levne-a-bez-problemu.html elektrické sítě je napájí. Při přepětí, které překročí 5 procent standardní hodnoty napětí, se jejich životnost zkracuje až o 40 procent!
Zářivková svítidla zaznamenala pronikavý vývoj zejména za posledních 10 let. Moderní elektronické předřadníky a nové luminiscenční vrstvy umožňují vyrábět trubice o menších rozměrech při stejném světelném toku a delší životnosti. Výrazně je také redukován efekt blikání zářivek. Životnost těchto zdrojů světla se pohybuje v rozmezí od 8 do 13 tisíc hodin -záleží ovšem na způsobu využívání. Určitý vliv na životnost má počet cyklů sepnutí a prostředí, kde jsou tyto zdroje instalovány.
LED diodové technologie se mohou pochlubit životností mnohem delší. Umožňuje to především samotný princip převádění elektrického proudu na elektrickou energii pomocí polovodičových součástek. V současné době je životnost těchto světel mezi 50 a 100 tisíci hodinami.
Světelný tok v závislosti na teplotě okolního prostředí
Výhodou LED žárovek je zanedbatelný vliv venkovního prostředí na jejich světelný tok a životnost. Prakticky nerozhoduje, zda jsou tyto zdroje světla v provozu v extrémních mrazech kolem – 30 stupňů Celsia, nebo naopak v letním vedru, které přesahuje i 40 stupňů. (U zářivkových trubic se světelný tok výrazně mění při teplotách vyšších než + 35 stupňů a v chladném prostředí pod + 10 stupňů.) Na životnost LED diod nemají vliv ani otřesy a nárazy při transportu – netrpí tolik mechanickým poškozením, jako jiné zdroje světla.
LED diodová světla https://www.lightpark.cz/led-zarovky/?par=patice|e27 lze provozovat pod různým vstupním napětím v rozsahu od 85 V do 250 V. Obecně se ovšem tato technologie využívá i pro konstrukce displejů, které pracují na velmi nízkých hodnotách napětí a proudu.